מהי אנרגיה סולארית

אנרגיה סולארית - יתרונות

מערכת סולארית ישנם יתרונות רבים. ראשית, כאמור, השמש היא משאב שאינו מתכלה, היא תמיד קיימת, וניתן להשתמש בה ללא הגבלה. בנוסף, השימוש באנרגיה סולארית באמצעות מערכות סולאריות אינו מזהם את האוויר, בניגוד לשיטות אחרות לייצור חשמל. מערכת סולארית שומרת על סביבה ירוקה ואינה פוגעת כלל באיכות הסביבה. לבסוף, עבור הצרכן הקטן, מדובר לכל הדעות בחיסכון כלכלי משמעותי – שכן את חום השמש אנו מקבלים בחינם…

משאבי השמש אינם למכירה, בניגוד למשאבים אחרים אשר משמשים לייצור חשמל. כך שחשמל שנוצר באמצעות אנרגיה סולארית מגיע אלינו גם הוא בחינם ממש. ההוצאה הנדרשת היא הוצאה ראשונית של כמה עשרות אלפי שקלים, להתקנה של מערכת סולארית ביתית. אך החזר ההוצאה הוא מהיר ומתבטא , באמצעות חיסכון משמעותי בהוצאות החשמל ולכן השקעה בתחום הסולארי היא כדאית ומשתלמת, כמו כן קיימת אפשרות נגישה של קבלת מימון מהבנקים אשר מלווים את התהליך. עדיין, כמובן, יש צורך בחשמל רגיל בשעות הלילה ובעונת החורף שבה השמש מוסתרת. אולם בישראל, גם בחודשי החורף הקצרים פוטנציאל מימוש המערכות הוא גדול וכדאי.
בשנים האחרונות יותר ויותר בתים פרטיים ועסקיים רותמים את אנרגיית השמש לשימושם עצמאי ע"י התקנת מערכת סולארית על גג הבית אשר מצמצת את עלויות החשמל.
בישראל, השימוש במערכות סולאריות מהווה חיסכון כלכלי משמעותי בתקופה לא ארוכה, כמו כן תכנון מוקפד, התקנה מקצועית ושימוש ברכיבים איכותיים יביאו לעלויות תחזוקה מינוריות. בעלי גגות עסקיים ופרטיים מוזמנים לפנות אלינו לקבלת מענה מקצועי והתאמת המערכת לגודל הנכס ולצרכים האישיים.

יתרון ראשון בחשיבותו בהפקת אנרגיה סולארית וניצול השמש כמקור אנרגיה היא היותה של אנרגיית השמש ידידותית לסביבה, בשונה מהאנרגיה שהופקה עד היום באמצעות חומרי בעירה. כאשר מפיקים אנרגיה מחומרי מתכלים, נוצרים גזי חממה הנפלטים לסביבה, מזיקים לבריאותנו ומגדילים את החור באוזון. אנו עושים שימוש רב בחומרי בעירה לצורך יצירת אנרגיה, ולכן נפלטים חומרים בכמויות גדולות ביותר, שכבר לא ניתן להימנע מלהיחשף אליהם. אנרגיה סולארית לעומת זאת, אינה כרוכה בשריפה של חומרים, ואינה פולטת גזי חממה. משכך, אנרגיה זו הינה ידידותית לסביבה.

עוצמתה של השמש בלתי ניתנת לתפיסתה, ומשכך מהווה את מקור האנרגיה הגדול ביותר. באמצעות אנרגיה סולארית ניתן להפיק כמות גדולה ביותר של חשמל ולספק חשמל בהתאם לביקוש, מה שיכול להוביל בהמשך גם להוזלת עלויות החשמל. נוסף על כך, תחנות אנרגיה סולארית יכולות להפיק חשמל ללא הגבלה, ומבלי להגיע לירידה בתפקודן בשל שימוש ארוך טווח. כך ניתן להפיק כמות גדולה ביותר של חשמל, לאורך זמן, מבלי לחשוש מפגיעה ביכולות של תחנות האנרגיה הסולארית. הנכונות הרבה להשתמש באנרגיה סולארית נובעת בין היתר מן המודעות של האנשים לשמירה על איכות הסביבה וניצול משאבי טבע מתחדשים.
ניתן לסכם את המעלות בהפקת אנרגיה סולארית כך:
• עצמאות בהספקת חשמל
• שמירה על איכות הסביבה
• עלויות מוזלות
יש כמובן גם חסרונות בצריכת חשמל על ידי אנרגיה סולארית, ההתקנה יקרה מאוד, העובדה שכח זה נמצא עדיין ב'חיתוליו' גורם למערכות הסולאריות להיות יקרות, כך גם התחזוק שלהן, הינו יקר ופחות נגיש. עובדה נוספת ומאוד משמעותית הינה המוגבלות של השמש בשעות היום, אין דרך לצבור אנרגיה לזמן ארוך, הלילה או ימים חורפיים מסכנים את הספקת החשמל, הפתרון שנמצא עדיין בבדיקה זה להפיק אנרגיה מהרוח, פתרון שינצל את הטבע מהיבט אחר.

אנרגיה סולארית - אנרגיה מתחדשת

המודעות הגוברת לאיכות הסביבה מפתחת את תחום האנרגיה הסולארית בארץ ובעולם משנה לשנה. בעקבות כך, קיימות הטבות רגולטוריות רבות המקלות על התקנת המערכות הסולאריות על גגות פרטיים ועסקיים. שימוש באנרגיה סולארית חשוב מאד, הן מבחינה סביבתית, הן מבחינה כלכלית והן מבחינות רבות נוספות. אנרגיה סולארית מופקת מן השמש. השמש היא מקור אינסופי לאנרגיה מתחדשת – בניגוד למשאבי טבע אחרים אשר משמשים לייצור אנרגיה, השמש היא משאב בלתי נדלה,היא נמצאת שם תמיד על מנת לספק לנו אנרגיה ירוקה. למעשה, השימוש באנרגיה הסולארית בא לידי ביטוי שוטף כמעט בכל בית בארץ, כאשר משתמשים בדודי שמש לחימום מים. הפאנלים המונחים על הגג קולטים את קרני השמש ומתרגמים אותה לחום אשר מחמם את המים בתוך הדודים ומשם לברז הביתי. האנרגיה הסולארית היא שמחממת את המים שבתוך דודי השמש, ומספקת לנו מים חמים בכמות רבה, בעיקר בחודשי הקיץ. הטכנולוגיה הפוטו-וולטאית מתרגמת את קרני השמש לאנרגיה חשמלית ומאפשרת ייצור של חשמל בשלוש אפשרויות עיקריות:

1. הזרמת החשמל לרשת החשמל הארצית וקבלת תשלום על כל קוט"ש מיוצר.

2. צריכה ישירה של החשמל מהמערכת הסולארית וקיזוז הייצור מהצריכה בחשבון החשמל.

3. חיבור המערכת הסולארית ישירות ללוח החשמל, במקרים בהם אין חיבור לרשת החשמל.

המערכת סולארית קולטת את חום השמש והופכת אותה לאנרגיה פעילה. סוג אחד של שימוש באנרגית השמש מוכר לכולנו – מערכת אשר פועלת על העיקרון של דודי שמש. תחנות כוח שונות משתמשות במערכות דומות – מראות מרכזיות צוברות את חום השמש, כאשר במרכזן עובר צינור המכיל נוזל. חום השמש מחמם את הנוזל, עד שנוצרת אנרגיה תרמית, אשר מצטברת במערכת. כך ויצרים קיטור, שבאמצעותו ניתן להניע את הטורבינה וליצור חשמל.

המערכת השנייה היא מערכת סולארית מידית, אשר מתאימה להתקנה גם בבתים פרטיים, ובכל מבנה שיש לו גג. מערכת סולארית כזו מורכבת מקולטים – פאנלים פוטו-וולטאיים, אשר קולטים אליהם את חום השמש והופכים אותו באופן מידי לאנרגיה חשמלית. הקולטים ממירים את האנרגיה הסולארית פוטו-וולטאית לזרם חשמלי אשר מתאים לשימוש במערכת החשמל הביתית ובמכשירי החשמל השונים.

  

Call Now Button077-8049472